-
- април 8, 2021
-
- CCC Varna
Защо е хубаво да се храним със сезонни зеленчуци?
Във времето когато не е имало супермаркети, хората са се хранили именно със сезонни зеленчуци. С появата им обаче, все по-малко от нас знаят кога расте и зрее това, което консумираме. Наистина няма спор колко по-удобно е да можем разчитаме на големите вериги, но за съжаление понякога това е за сметка на здравето ни.
Това е и причината все повече хора да се информират и хранят по този начин. Истината е, че когато ядем сезонни зеленчуци и плодове, ние извличаме максимума от полезните им хранителни вещества – минерали, витамини и ензими. Това е така, защото най-често те са отгледани навън и са усвоили максимума от слънцето и от почвата.
Още една причина да изберем сезонното хранене е, че организмът ни е устроен да има нужда от определени хранителни вещества в конкретния сезон. Например, цитрусовите плодове, които имаме в изобилие през зимата, са с високо съдържание на витамин С, който ни е изключително необходим в борбата с вирусите и за силната ни имунна система.
Не на последно място, плодовете и зеленчуците, които растат близо до нас, са на много по-достъпни цени. Избирайки тях, ние подкрепяме малките и родни производители. Важно е да отбележим и, че те не са били транспортирани или складирани дълго време.
Кои са сезонните зеленчуци през април?
Най-добрата храна, която можем да дадем на тялото си през април, са така любимите ни зеленолистни зеленчуци. Това са зелените салати, спанак, лапад, коприва, киселец, левурда, рукола, репички, пресен чесън и пресен лук.
Всички те са богати на полезни за здравето компоненти. Ако добавим повече зелени сезонни зеленчуци в менюто си, ние ще намалим риска от затлъстяване и високо кръвно налягане. В подкрепа на тезата, че трябва да ядем именно сезонни зелечуци, защото са ни нужни в конкретния сезон, те могат да ни помогнат да се преборим и с пролетната умора. Друга доказа тяхна полза е по-доброто храносмилане.
Спанакът е пълен със селен, цинк и витамини, както и е богат на омега-3 мастни киселини. Копривата на свой ред съдържа много желязо и помага за пречистването на кръвта. Всички зеленолистни са богати на калий и редовната им консумация може да намали нивата ви на холестерол.
Аспержите също са сред сезонните храни през месец април. Те са толкова полезни, че е повече от задължително да ги добавите в менюто си. Освен че са богати на фибри и калий, интересното за тях е, че имат свойството да извличат отровите от организма ни и да го пречистват. Това ги прави едни от най-предпочитаните храни за детоксикация.
Доказано е, че аспрежите могат да намалят риска от ракови заболявания, както и да намалят риска от сърдечно-съдови заболявания. Друго интересно за аспержите е, че се смята, че бременните жени, които ги ядат редовно, са предпазени от деца с вродени дефекти.
Кои са сезонните подправки през април?
Април е месецът не само на сезонни зеленчуци, но и на свежите подправки, които правят всяко едно ястие много по-вкусно и полезно. Те заемат ключово място в българската кухня, тъй като с тях се овкусяват традиционните ни гозби като таратор, шопска салата. Това са добре познатите на всички копър, магданоз, девесил, джоджен, мента и розмарин.
По-интересно за копъра е, че съдържа голямо количество бактерициди, които помагат на тялото да се бори с вируси и микроби, а също и че потиска апетита и създава чувство за ситост. Ползите от магданоза са много, като някои от тях включват намаляване на риск от ракови болести, поддържане на здравето на очите, пречистване на бъбреците и премахване на лошия дъх.
Предложения за кетъринг със сезонни зеленчуци
Ето и нашите предложения за кетъринг хапки, които включват някои от изброените сезонни зеленчуци в статията.
Разгледайте нашите кетъринг оферти | Последвайте ни във Facebook
- Tags:
- сезонни зеленчуци