-
- ноември 23, 2023
-
- CCC Varna
Новогодишни обичаи и късмети за баница
Посрещането на Нова година е обичай, който се празнува във всички краища на света от всякакви народи.
Хора с разнообразни вярвания и традиции се събират, за да изпратят старата и да посрещнат новата календарна година. Това обединяващо събитие носи надежда за едно ново и по-добро начало.
В тази статия ще разгледаме различните обичаи, свързани с посрещането на Нова година по света и ще завършим с тематични късмети за новогодишна баница, които може да принтирате и добавите към вашата баница.
Новогодишни обичаи по света
Русия
В Русия традициите около посрещането на Новата година са богати и пълни със символика. След дванадесетия удар на часовника руснаците отварят вратата на своите домове с надеждата, че по този начин ще привлекат късмет и благополучие през новата година.
В периода на Съветския съюз децата често са очаквали своите подаръци от Дядо Мраз и Снежанка, а възрастните са си разменяли подаръци – най-често шоколадови бонбони.
Италия
В Италия традициите по време на Нова година са пълни със символика за късмет. Италианците носят червено бельо в новогодишната нощ за щастие и любов, а на трапезата слагат свинско месо и леща, символизиращи изобилие и богатство. Те посрещат годината шумно с фойерверки и изхвърлят стари вещи с цел прочистване и ново начало.
Шотландия
На времето шотландците са палели огньове и са хвърляли факли. Правели са димящи пръчки, известни като “Хогманей” увити в животинска кожа и са ги палили, за да създадат дим, който да отблъсне злите духове. Днес има много факелни шествия и фойерверки, които отдават почит на тези огнени традиции.
Испания
В Испания и Мексико традициите за посрещане на Новата година включват излизане на улицата, разменяне на подаръци и похапването на по едно зрънце грозде с всяко отброяване на часовника до полунощ. Този обичай се счита за символ на късмет и успех през предстоящата година.
Словакия
В Словакия традиционната новогодишна трапеза често включва шаран. Това рибно ястие се свързва със символиката на изобилието и късмета през предстоящата година.
Унгария
В Унгария традицията изисква на новогодишната трапеза да присъстват чесън и мед. Този символичен обичай се свързва с желанието за здраве и късмет през предстоящата година.
Португалия
В Португалия новогодишен обичай включва закачване на добре запазено грозде над масата. По време на дванадесетте удара на часовника всеки бърза да откъсне и изяде последователно 12 зърна грозде, като си намисля желание за всеки месец от предстоящата година.
Нидерлания
В Нидерландия традицията е да се поднесат на новогодишната трапеза топли понички със стафиди. Този сладък обичай е символ на изобилието и сладките моменти, които се очакват през предстоящата година.
Япония
В Япония Нова година се посреща рано сутрин на 1 януари. Хората се поздравяват за събитието с чаша студена вода и след обичайните 108 камбанни удара в храмовете, всеки бърза да се изкачи на високо място, за да приветства изгрева на слънцето.
Етиопия
В Етиопия новогодишните празненства са свързани със запалване на огромни огньове. Около тях се устройват тържества, шествия, игри и танци, които обединяват общността в енергично и радостно посрещане на Новата година.
Китай
В Китай и китайските общности по света Китайската нова година се празнува с традиционни обичаи. Семейните събирания са от първостепенно значение, а подреждането на дома и разменянето на червени пликове с пари са символ на късмет и изобилие. Фойерверките и огнените шоута прогонват злите духове, а танците на лъва и дракона създават вълнуващо начало на новата година.
Новогодишни обичаи в България
В България новогодишната вечер събира цялото семейство, много роднини и приятели, а традиционната празнична трапеза е богата и пищна.
Най-често се готви свинско с кисело зеле, пържоли, печена пуйка или охранен петел, пълнен с дреболии, с ориз и с много подправки. Както на масата на Бъдни вечер, така и на тази на Нова година трябва да има лук, чесън, жито, сушени плодове, орехи и туршия, които се запазват до Йордановден.
Приготвя се традиционна баница с късмети с парчета, чийто брой е равен на хората около масата плюс едно – наречено Св. Богородица. В баницата се слагат късмети и малки дрянови клончета с пъпки. Всеки взема парчето пред него, а според легендите късметът определя предстоящата му година. След вечеря дряновите клончета се хвърлят в огъня – ако изпукат, е на здраве и берекет.
Минути преди 00:00 ч. българите често пускат речта на президента на републиката и отброяват минутите до новата година. В полунощ се гърми шампанско, дава се наздравица и се поздравява с “Честита Нова година!” или “За много години!”. След това всички се събират да гледат красивата празнична заря и да изиграят традиционното “Дунавско хоро”.
В първия ден от новата година децата минават през домовете на близки и съседи. Всяко носи сурвачка, украсена с преплетени клончета, нанизи от пуканки и сушени плодове, дребни парички, разноцветни вълнени конци и кравайчета.
Сурвакарите започват от най-възрастния член и благославят цялата къща. Домакините даряват сурвакарите с дребни пари, орехи, сушени плодове и малки подаръчета.
Късмети за Новогодишна баница
Наш български обичай е да слагаме новогодишни късмети в баницата, които орисват предстоящата година. Но в суматохата и желанието за красива новогодишна трапеза, често не ни остава време да измислим късметите сами или ни е трудно да открием в интернет такива, които да ни се харесат.
Затова ние от кетъринг Варна ви предоставяме кратки и оригинални късмети за баница, с които да направите новогодишната нощ още по-незабравима.
Късмети за баница (кликнете върху тях, за да ги изтеглите и принтирате):
Дано тези късмети донесат на всеки онова, което най-силно желае. Споделете ни в Instagram или Facebook снимки на новогодишната ви баница с късмети от CCC.