-
- януари 6, 2022
-
- CCC Varna
Йордановден и Ивановден – традиции и кой празнува на тези дни
След края на всички коледни празници и посрещането на новата година идва и време за едни от най-обичаните и популярни християнски празници. А именно Йордановден (Богоявление) и Ивановден. Днес ще ви разкажем малко повече за историята, традициите и обичаите на тези празници.
Нека започнем с Йордановден
Празникът се чества всяка година на 6-ти януари и празнуват хората, които носят имената: Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден, Теодосий.
Смята се, че на този ден Йоан Кръстител покръства Исус Христос във водите на река Йордан. Легендата гласи, че когато Исус влиза във водата, небесата се отварят, проблясва светлина и Духът Божий се появил във вид на гълъб. Открити са свидетелства, че празникът се е чествал още през II-ри век, но нека ви разкажем какви са традициите в днешно време.
Всяка година на Йордановден се извършва кръщаване на водата, а след църковната служба, свещеникът хвърля дървен кръст в местна река или извор. След това мъжете скачат в ледените води, за да го открият. Смята се, че който извади кръста от водата ще бъде честит и здрав през цялата година. По традиция кръстът се предава на най-младия мъж във водата. Накрая – с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.
А сега, да поговорим за последващия го – Ивановден, който се празнува на 7-ми януари
В нашите традиции Ивановден е празник, посветен на побратимството, или в наши дни – на приятелството. Според народните вярвания, на Св. Иван се е паднало „да кръщава земя и вода, млади булки и малки деца“, затова и на този ден хората са организирали големи празненства, на които кумовете къпели младоженците. Счита се, че с Ивановден се слага краят на времето, в което новогодишните маскираните дружини обикалят улиците.
На Ивановден празнуват хората, които носят имената: Иван, Иванкa, Иванинa, Ванина, Bаня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Йовкo, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Яна.
И така, колкото и да сме изморени от всички празненства до момента, в името на Йордан и Иван сме готови да седнем на трапезата отново.
По традиция на нея за Йордановден се поднасят постни ястия като: чушки, зеле, боб, постна пита или жито. А за Ивановден може да сервираме типичните: свинско месо, питка с масло и сирене или домашно приготвен суджук.
Както знаете, на имен ден не се канят гости, а те сами идват в дома ви. В този случай, никоя домакиня не може да бъде сигурна какво количество храна да приготви и дали тя ще бъде достатъчна за всички гости. Затова ние Ви предлагаме нашата помощ по време на празниците.
Ако очаквате гости или носите някое от свещените имена и искате да почерпите колегите на работното място, можете да ни се доверите. Както винаги, ние ще подберем най-добрите продукти, за да приготвим вкусна храна и ще я поднесем с внимание, дори към най-малкия детайл.
Може да разгледате всички предложения в нашето меню от тук – www.ccc.bg/ketaring-varna-menu/
И не забравяйте да ни последвате във Facebook!
- Tags:
- имен ден,
- йордановден,
- кетъринг варна