-
- януари 15, 2021
-
- CCC Varna
Антоновден (17.01) и Атанасовден (18.01) – история, традиции и меню за имен ден
Месец януари е изпълнен с най-различни имени дни. Съвсем скоро предстои да отбележим Антоновден и Атанасовден. В тази статия ви споделяме малко повече за историята на двата празника, обичаите свързани с тези имени дни, както и ви предлагаме кетъринг меню за имен ден, с което празнуващите да отбележат специалния повод.
Антоновден (също познат и като Андоновден или Лелинден) е християнски празник, по време на който почитаме паметта на свети Антоний Велики. Антоновден се отбелязва на една и съща дата – 17 януари, а сред празнуващите са всички, носещи името: Антон, Антонио, Антония, Антоана, Антоанела, Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Андуин, Доника, Дончо, Донка, Донна, Донислав, Тончо, Тоника, Тонка, Тонко, Тоня, Тони, Томас или производни.
Атанасовден се отбелязва непосредствено след Антоновден – на 18 януари. И двата празника са познати като дните на ковачите, железарите, ножарите и налбантите. На този ден християните почитат Свети Атанасий Велики. Вярванията са, че Свети Атанасий показва средата на зимата (“среди зима”), тъй като след този ден дните започват да стават по-топли.
Това вярване е породено и от легендата за свети Атанасий – той е смятан за покровител на снеговете, който именно на този ден се е обърнал към студа с думите: “Иди си зимо, идвай лято”! Именици са Атанас, Атанаска, Наско, Нася, Ася, Настя, Таньо, Живко, Живка, Тина, Нанси, Танко.
Интересна е историята, която свързва двамата светци. Според едно от поверията – свети Антоний и свети Атанасий са братя ковачи. В миналото, когато ковашките клещи не били изработени, двамата братя работили в ковачницата си. За съжаление желязото прегряло в пеща и се наложило св. Атанас да го хване с голи ръце, бъркайки в пещта.
Скоро след това, разсъждавайки върху случилото се, той погледнал кучето си и бил осенен от идеята да измайстори клещи по подобие на кучешките лапички, свити отпред. Затова и две двамата братя се свързват с покровителството на ковашкия занаят.
В отделни части на България съществуват различни вярвания за обичаите и специалното меню за имен ден. В Попово наричат двата празника “сладки и медени”. В района на Пирин вярват, че на Антоновден всички болести се събират, а на Атанасовден тръгват по хората (затова е и много важно човек да се предпази от тях). В Разград има обичай да се правят две медени питки, които се раздават на роднини или съседи, и трета питка – която се оставя за болестта.
През този ден не се варят боб и леща, за да не се предизвикат чумата, шарката и други болести.
Меню за имен ден
Много българи празнуват своя имен ден на една от двете дати. За да спазите традициите и да се вдъхновите как да отпразнувате празника, избрахме да приготвим примерно кетъринг меню за имен ден. Съобразили сме се с поверието, че на трапезата не се слага свинско месо и бобови култури.
Обичайно на този ден се прави питка, която се набожда с вилица и се намазва с мед. Това се прави, за да не се „надупчат“ децата от шарка и болестта да бъде лека, „медена“. Други традиционни ястия са пълнената кокошка, тутманика и содената питка.
За да спазите традициите, но и да се насладите на вкусна храна, ви предлагаме следното семпло меню за имен ден, който можете да отпразнувате в домашни условия:
Хапки с моцарела и чери доматче
Хапки с хумус и печен пипер
Рулца от тиквички с мус от сирена и орехи
Коктейлни пилешки шишчета
Мандраджийско плато със сирена
Тарталети с шоколад и лешник
За да улесним подготовката ви за празничната трапеза, можете да поръчате всички предложенията онлайн под формата на кетъринг. За вас ще остане удоволствието от приготвянето на обредната питка!
поръчайте кетъринг във Варна онлайн | последвайте ни във Facebook | меню за имен ден и други специални поводи | отзиви от клиенти
- Tags:
- кетъринг,
- меню